Podstawowe rodzaje wózków widłowych
- Szczegóły
Wózki widłowe można podzielić według różnych kryteriów. Najczęściej wymienia się ich budowę, rodzaj napędu oraz przeznaczenie. Jedynie biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, można wybrać odpowiednie urządzenie do konkretnego celu. Sprawdź, która maszyna będzie najlepsza dla ciebie.
Rodzaj napędu jest podstawowym kryterium, które decyduje o możliwości zastosowania wózka w konkretnym miejscu oraz o jego efektywności. Wózki widłowe elektryczne zasilane są poprzez akumulator. Używa się ich głównie wewnątrz budynków – w magazynach, sklepach, ponieważ nie generują spalin. Nie przeszkadzają pracownikom w innych czynnościach, ponieważ są bardzo ciche. Długość ich pracy jest krótsza niż wózków spalinowych, nie nadają się do pracy na zewnątrz z daleka od źródła prądu. Nagły brak zasilania może być przeszkodą w wykonywaniu ważnych czynności przeładunkowych.
Wózki widłowe spalinowe wytwarzają wiele zanieczyszczeń, więc nadają się jedynie do zastosowania na zewnątrz. Najczęściej używa się ich na placach budów oraz w miejscach przeładunkowych na świeżym powietrzu. Wózki widłowe gazowe są odmianą wózków spalinowych. Wytwarzają one mniej spalin, dlatego w pewnych sytuacjach mogą być stosowane wewnątrz budynków (musi być zapewniona dobra wentylacja pomieszczenia), chociaż zazwyczaj używa się ich na zewnątrz.
Budowa wózków widłowych
Najbardziej popularne rodzaje wózków widłowych to wózki unoszące i podnośnikowe. Praca wózków unoszących polega na unoszeniu i opuszczaniu towaru przy pomocy wideł. Najczęściej wykorzystuje się je do przeniesienia ciężkich przedmiotów z miejsca na miejsce. Wózki podnośnikowe z kolei lepiej sprawdzają się do umieszczania przedmiotów na wysokościach, na przykład na półkach w magazynach. Za każdym razem trzeba koniecznie sprawdzać parametry urządzenia, by nie załadować na nie zbyt ciężkich towarów. Takie postępowanie może doprowadzić do groźnego wypadku. Do składowania przedmiotów na dużych wysokościach stosuje się wózki wysokiego składowania oraz wózki systemowe.