Czy obsługa wózka widłowego wymaga specjalnych uprawnień?
- Szczegóły
Wózków widłowych używa się praktycznie wszędzie, a ich obecność w firmie ma kluczowy wpływ na efektywność całej logistyki. Wiele osób zastanawia się jednak, czy takie wózki może prowadzić każdy, czy też potrzeba do tego specjalnych uprawnień? Dlatego też, w dzisiejszym wpisie postanowiliśmy dokładnie odpowiedzieć na powyższe pytanie!
Czy każdy może prowadzić wózek podnośnikowy?
Prawda jest taka, że nawet prawo jazdy dowolnej kategorii nie uprawnia nikogo do prowadzenia wózków jezdniowych. Wózki widłowe są na tyle odmienne od innych pojazdów, że do ich obsługi potrzebny jest specjalny kurs zakończony egzaminem przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej i kładzie ogromny nacisk na znajomość zasad BHP. Warto wspomnieć, że tak jak prawo jazdy nie upoważnia do prowadzenia wózka podnośnikowego, tak już uprawnienia na wózek widłowy można zdobyć bez posiadania prawa jazdy. Prawo jazdy jedynie uprawnia kierowcę wózka paletowego do poruszania się po publicznych drogach, co przydaje się stosunkowo rzadko.
Uprawnienia UDT a rodzaj wózka widłowego
W katalogach firm świadczących sprzedaż i wynajem wózków widłowych można znaleźć wiele różnych odmian pojazdów. Pytanie tylko, czy każdy z uprawnieniami na wózki jezdniowe może prowadzić nawet największe maszyny z tej kategorii? Prawda jest taka, że uprawnienia na wózki widłowe dzielą się na trzy kategorie:
-
I WJO – kategoria uprawniająca do prowadzenia wszystkich wózków podnośnikowych, bez względu na rodzaj i konstrukcję;
-
II WJO – rodzaj uprawnień upoważniających do prowadzenia silnikowych wózków jezdniowych, z wykluczeniem modeli specjalistycznych, na przykład wózków ze zmiennym wysięgnikiem, a także wózków wysokiego składowania;
-
III WJO – ostatni rodzaj uprawnień na wózki widłowe, dający możliwość prowadzenia wyłącznie wózków niesilnikowych, kierowanych ręcznie.
Oczywiście, osoby posiadające dowolne z powyższych uprawnień mogą prowadzić ręczne wózki podnośnikowe, a operatorzy specjalizowanych wózków mogą kierować również „klasycznymi” modelami.